نصب گیت

پیش‌نیازها

قبل از شروع کار با گیت لازم است مختصر آشنایی با دستورات خط فرمان در سیستم عامل خود داشته باشید. اگر از سیستم‌عامل‌های خانواده‌ی یونیکس (مثل لینوکس و OSX) استفاده می‌کنید و با محیط ترمینال و دستورات اولیه‌ی آن آشنا نیستید، می‌توانید از ضمیمه‌ی ۱ کتاب برای آشنایی با دستورات خط فرمان استفاده کنید.اگر هم از ویندوز استفاده میکنید سعی کنید گیت را به همراه بسته‌ی خط فرمان یونیکس نصب کنید یا با دستورات پایه خط فرمان ویندوز آشنا شوید. توجه داشته باشید که این آشنایی بیشتر از چند دقیقه از شما زمان نمیگیرد و شما تنها نیاز دارید ساختار دستورها و دستورات اولیه جابجایی بین دایرکتوری ها را بدانید.

نصب گیت

برای نصب گیت میتوانید در وبگاه رسمی آن به صفحه‌ دانلود بروید و نسخه‌ سیستم‌عامل خود را دانلود و سپس نصب کنید، با این حال در برخی سیستم‌عامل ها همچون لینوکس، این کار با جزییاتی همراه است که البته برای کاربر آشنا به اکوسیستم آن سیستم‌عامل دشواری محسوب نمی‌شود.

نصب بر روی لینوکس

نصب گیت بر روی توزیع‌های مختلف لینوکس به شیوه‌های مختلف امکان پذیر است که متداول‌ترین روش، نصب از روی مدیربسته‌های توزیع مورد نظر است.

دستورات نصب از مدیربسته ها در توزیع های معروف :

نصب بر روی دبیان و اوبونتو :

apt-get install git

نصب بر روی جنتو :

emerge --ask --verbose dev-vcs/git

نصب بر روی آرچ‌ لینوکس :

pacman -S git

نصب بر روی اوپن‌ زوزه :

zypper install git

نصب بر روی فدورا (تا نسخه‌ی ۲۱):

yum install git

نصب بر روی فدورا( نسخه‌ی ۲۲ و بالاتر) :

dnf install git

نصب بر روی mac os

نصب بر روی osx با پکیج منیجر هوم برو (Homebrew) :

brew install git

نصب بر روی ویندوز

برای نصب گیت روی سیستم‌عامل ویندوز، به صفحه‌ی دانلود گیت در وبگاه رسمی پروژه بروید و نسخه‌ی ۳۲ یا ۶۴ بیتی آن را، متناسب با معماری مورد استفاده‌ سیستم‌عامل خود دانلود و نصب کنید.